OSPOD SE ZAPOJILO DO PROJEKTU MPSV

22.09.2016
OSPOD SE ZAPOJILO DO PROJEKTU MPSV

Z důvodu vytváření nových a zefektivnění stávajících sítí poskytovatelů služeb, kteří se zaměřují na pomoc ohroženým rodinám s dětmi na území ORP Jeseník, se Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (dále jen OSPOD) Městského úřadu Jeseník zapojilo do  projektu, jenž byl v letošním roce spuštěn pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen ministerstvo).

Do projektu pod názvem Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí, který zahrnuje několik aktivit, a z nichž jedna se týká síťování dostupných služeb v daném regionu, se zapojilo celkem 11 krajů a celkem 120 obcí s rozšířenou působností. Tento projekt, který je zaměřen na podporu ohrožených dětí a rodin, si klade za cíl udržitelně propojit aktéry sítě služeb v území tak, aby navzájem znali své možnosti a potřeby a uměli efektivně spolupracovat při řešení konkrétních případů.

Postupně budou oslovováni místní aktéři stávající sítě. Lokální síťař se bude zajímat o jejich aktuální potřeby. Rovněž se bude zajímat nejen o služby, které poskytovatelé skutečně poskytují, ale také o ty, které poskytovatel neposkytuje, ale v regionu je po nich poptávka. Lze tedy říci, že společně budeme identifikovat potřeby v území, zejména tzv. „bílá místa“ v síti služeb a vyvíjet aktivity směřující k jejich pokrytí.

Úlohou lokálního síťaře je pak motivovat jednotlivé aktéry ke vzájemné spolupráci a vytvářet podmínky pro realizaci jejich společných řešení, které vedou k jednomu společnému cíli, a to vytvoření stabilní a provázané sítě služeb pro ohrožené rodiny s dětmi.

Vzhledem k tomu, že se lokální síťař nebude pohybovat pouze v systému sociálních služeb dle zákona o sociálních službách, ale bude se zajímat o všechny místní poskytovatele služeb (např. ze školství, zdravotnictví), dojde ke komplexnímu zmapování dostupných služeb v regionu. Toto má vést k zajištění mezirezortní spolupráce mezi jednotlivými aktéry služeb a nastavení provázanosti jednotlivých poskytovaných služeb, stejně tak jako zvýšení povědomí jednotlivých aktérů o dalších možnostech pomoci pro jejich klienty, tedy ohrožené rodiny s dětmi.

Ministerstvo vytvořilo a postupně doplňuje internetový portál Právo na dětství (www.pravonadetstvi.cz), kde zejména ti, kteří pomáhají ohroženým rodinám s dětmi, najdou mj. „Interaktivní katalog jevů a služeb“ a v něm definice situací, se kterými se rodiny s dětmi mohou potýkat (např. záškoláctví, útěky z domova, užívání návykových látek, apod.) a k tomu se vztahující síť pomoci, úlohu aktérů a jejich vzájemné vazby, postupy řešení z pohledu pracovníků OSPOD,  možné zdroje pomoci dle principu multidisciplinární spolupráce, odkazy na sociální, zdravotní, školské a jiné odborné služby a také příklady z praxe.

Tento portál je veřejně dostupný, a tak potřebné informace mohou čerpat i samotní rodiče či děti. Foto: www.pravonadetstvi.cz

Ing. Markéta Bartáková,

lokální síťař pro ORP Jeseník