JESENÍK SLAVÍ 750 LET

14. 09. 2017
JESENÍK SLAVÍ 750 LET

Den s velkým D se blíží. Oficiální oslavy 750 let města Jeseníku vyvrcholí v sobotu 16. září Středověkou slavností, která nabídne velkolepý program pro malé i velké. O den dříve proběhne slavnostní galavečer a celý třídenní maraton završí odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí v neděli 17. září. 

Během slavnostního galavečera, který se uskuteční 15. září od 19 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, bude oceněno sedm osobností a dva počiny. Ocenění pak převezmou pamětní medaili podle návrhu jesenického rodáka Adama Krhánka. „Když jsem s vedením města začal jednat o tom, že vytvořím něco k předání, bylo to dost otevřené. Chytil jsem se myšlenky pana starosty, který jednou větou řekl, že ho napadla medaile, ale to je vlastně moc konvenční. Mně se ale myšlenka vytvořit medaili líbila natolik, že jsem představil pár myšlenek, jak by bylo možné zpracovat právě medaili nekonvenčně,“ řekl mladý umělec, který se zabývá zejména sochařskými aplikacemi technologií 3D tisku. V průběhu večera dojde také na křest knihy 750 let města Jeseník 1267 – 2017. „Její základ tvoří texty zpracované z podkladů pracovníků jesenického archivu, odkud také pochází většina historických fotografií. Publikace je jen exkurzem do historie města a není celkovým přehledem o dějinách Jeseníku. Má však jejímu čtenáři umožnit nahlédnout nejen do mnohasetleté historie města, ale i do historie nedávné, kterou si mnozí z nás ještě uchovávají v paměti,“ poznamenal autor knihy a zároveň místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

V sobotu se Jeseník ocitne o několik staletí nazpátek, město ovládne Středověká slavnost, která je nejvíce očekávanou kulturně-společenskou událostí roku. Celodenní program začne v 9.30 hodin průvodem ze Zámeckého na Masarykovo náměstí, kde se bude odehrávat stěžejní část oslav. Veřejnost se tak může těšit například na pravý středověký rytířský turnaj. „U těchto soubojů se nejedná o scénické ztvárnění historie, ale o volný boj, který se velmi blíží reálné bitvě. V duelech se bojovníci snaží ve vymezeném čase o co nejvíce zásahů soupeře,“ vysvětlil Luděk Augusta ze Šermířského spolku Jeseník. Líté boje předvedou také místní šermíři a skupiny Solutus nebo Nuntius Regis. Řinčení zbraní vystřídá hudba, například v podání skupin Weytora, Rabussa nebo Jagabab. A ke slovu přijdou i tance, lidé budou moci obdivovat ladnost pohybů, kterou předvede skupina historických a scénických tanců Via Nemesis nebo tanečnice z Bella Arabica. Chybět nebude ani středověký jarmark, ukázka historických řemesel, dobová krčma, výstava zbraní s komentářem, historická herna a také mincovna, která bude prodávat zajímavý suvenýr speciálně vyrobený s tematikou oslav 750 let města Jeseníku. Na své si přijdou i děti, pro ně budou připraveny výtvarné dílny a další atrakce. O dobrou náladu se postarají kejklíři, žongléři a také klauni. „V nabitém programu vystoupí téměř stovka účinkujících a k vidění budou také živí dravci, které přivezou sokolníci z Bojnice,“ dodal ředitel MKZ Jeseník Jiří Juráš. Ten zároveň poznamenal, že Středověká slavnost se bude odehrávat nejen u radnice, ale také na Zámeckém náměstí a v areálu sv. Voršily. O závěrečnou tečku sobotního dne se postará ohňostroj ve 22 hodin.

Třídenní slavnosti města završí odhalení sochy Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí, která se vrátí na své místo po více než půlstoletí. Předtím byla umístěna u kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud v květnu putovala na náročnou renovaci. „Socha byla v katastrofálním stavu, a to přesto, že v minulosti proběhly dvě renovace, ta poslední v roce 1901. Právě ta soše nejvíce ublížila kvůli použitému betonu a cementu, hodně ji však poškodil i její následný přesun k místnímu kostelu,“ sdělil restaurátor Jakub Gajda, který na soše pracoval čtyři měsíce. Slavnostnímu odhalení bude předcházet mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie se začátkem v 10.30 hodin. „Poté bude následovat průvod na Masarykovo náměstí, kde bude připraven krátký kulturní program a v pravé poledne se lidé dočkají slavnostního odhalení sochy svatého Jana Nepomuckého,“ upřesnil radní města Jeseníku Miroslav Hrdlička.

Socha, která váží celkem zhruba čtyři tuny, je zhotovena ze slezské žuly. Její renovace přišla na téměř 200 tisíc korun bez DPH, dotace z fondu Euroregionu Praděd činila 85 %.

Další fotografie
odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého