VĚKOVÁ HRANICE PRO SLUŽBU SENIOR TAXI SE SNIŽUJE

30. 11. 2017
VĚKOVÁ HRANICE PRO SLUŽBU SENIOR TAXI SE SNIŽUJE

Senior taxi, které funguje v Jeseníku od letošního února, se osvědčilo. K poslednímu listopadu bylo vydáno na poskytování této služby celkem 280 průkazů občanům, kteří zde mají trvalé bydliště. Další podmínkou byla věková hranice 75 let a více. Ta se od 1. prosince snižuje na 73 let.

Vyšli jsme vstříc našim občanům, kteří mají o tuto službu velký zájem. V Jeseníku žije 882 seniorů starších 75 let a zhruba jedna třetina si vyřídila průkazku na tuto službu. Seniorů, kteří mají 73 let a více je 1111,“ uvedla místostarostka Zdeňka Blišťanová. Noví zájemci najdou potřebné tiskopisy na webových stránkách města www.jesenik.org anebo si je mohou vyřídit v budově IPOS a také v přízemí radnice v kanceláři Czech Pointu. „Stávající držitelé mohou od 15. prosince telefonicky požádat na čísle 584 498 406 o vydání průkazu na rok 2018 nebo se dostavit osobně na výše uvedená pracoviště,“ uvedla Alena Kalinová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Službu Senior taxi provozují Technické služby Jeseník, které mají k dispozici dvě vozidla. „V průměru uskutečníme šest jízd denně, není to zisková aktivita, jsme těsně pod nulou,“ podotkl ředitel Technických služeb Jeseník Jaroslav Ryčl. Podle něj by se však tato bilance měla zlepšit, neboť do této ekonomiky se promítly všechny pořizovací náklady jako například koupě nového vozidla.

Službu lze využít čtyřikrát během jednoho kalendářního měsíce, a to ve všední dny od 6 do 15 hodin. Senior, kterého může bezplatně doprovázet jedna osoba, zaplatí za jízdu dvacet korun, zbytek hradí město ze svého rozpočtu. Jízdu je nejlépe nahlásit minimálně den předem na telefonní číslo 737 25 85 25. Smyslem této služby je usnadnit lidem cestování k lékaři, na úřady nebo třeba na nádraží či do knihovny.