NYSA NABÍZÍ ATRAKTIVNÍ VYSOKOŠKOLSKÉ OBORY

29. 01. 2018
NYSA NABÍZÍ ATRAKTIVNÍ VYSOKOŠKOLSKÉ OBORY

Vysoká škola téměř za humny. Řeč je o vysoké škole v Nyse, která je od Jeseníku vzdálena 40 kilometrů a nabízí bakalářské i magisterské studium. 

Středoškolákům z Jesenicka se tak nabízí možnost studovat v blízkosti domova třeba architekturu, informatiku, kosmetologii, záchranářství  nebo vnitrostátní bezpečnost. „Další výhodou je, že škola je státní, studenti za výuku nic neplatí. Studuje se samozřejmě v polštině, ale myslím si, že zájemci od nás se nemají čeho obávat, neboť se mohou zdokonalit v jazykových kurzech,“ uvedla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. Ve škole, která byla založena v roce 2001, vyučuje 189 akademických učitelů. V pestré paletě oborů najdeme třeba právě ty, po jejichž absolventech je poptávka na Jesenicku. „Jedná se především o ošetřovatelství. Byli bychom rádi, kdyby došlo k navázání kontaktů vysoké školy s Priessnitzovými a Schrothovými léčebnými lázněmi,“ poznamenala místostarostka. Ta zároveň kvitovala, jak se zástupci vysoké školy zevrubně věnovali představitelům firem a středních škol, kteří do Nysy zavítali uplynulý pátek. Čeští zástupci v aule krátce představili své představy o možné spolupráci. Například Ondřejovické strojírny poptávají kvalifikované zaměstnance včetně obchodních zástupců, jesenická firma Naturfyt – Bio má zájem o praxi vysokoškoláků. Jesenické gymnázium zase nevyloučilo možnost, že někteří studenti by se mohli zajímat o studium v Nyse. A spolupráce by mohla začít i se Základní uměleckou školou v Jeseníku. „Vysokoškolští učitelé v Nyse totiž vyučují obor jazz a estrádní hudba,“ dodala místostarostka Zdeňka Blišťanová.

Studium však není jen o učení, zájemcům jsou k dispozici dvě sportovní haly. Studentské koleje jsou samozřejmostí. Termín podávání přihlášek na studium je od 1. června 2018. Více zde: