TJ Sokol Jeseník

 Tělovýchovná jednota Sokol Jeseník obnovila činnost ihned po roce 1989, od 25. dubna 1990 je registrována v České obci sokolské. Starostou se tehdy stal Stanislav Malcher. TJ tvořil oddíl žen a plavecký oddíl. Ten však svoji činnost v rámci Sokola ukončil.

Dnešní oddíl žen má na čtyři desítky členek ve věku 60 až 87 let. Ve cvičení se střídá asi 25 členek. Ostatní pro vyšší věk nebo zdravotní problémy cvičit nechodí. Členky cvičí každé úterý od 16.30 do 18.00 v tělocvičně ZŠ Průchodní. Cvičení vedou čtyři cvičitelky – B. Hamáčková, M. Lukešová, M. Chovancová a Z. Lukešová. V hodinách se střídá zdravotní cvičení, pilates, cvičení s overbalem, míčky, švihadly, gymnastickou gumou, míčové a soutěžní hry.

Vrcholnou událostí se pro nás samozřejmě stává Všesokolský slet. Zúčastnily jsme se všech „novodobých“ sletů – již v roce 1994, pak v roce 2000, 2006. Naposled v roce 2012, v roce, kdy jsme slavili 150. výročí založení Sokola na VX. sletu v Praze. Příprava na slet vždy zahrnuje celoroční nácvik skladby, účast na místních, župním sletu, a to hlavní – na sletu v Praze. Tam reprezentujeme nejen naši TJ, ale i naše město Jeseník. Tyto akce jsou pro nás náročné nejen po fyzické stránce, vždyť už nejsme nejmladší, ale i po stránce finanční. Proto jsme vděčny za každou pomoc ze strany města Jeseníku či sponzorů. Účast na Sletu ale zanechá v každém nezapomenutelní vzpomínky, hrdost nad tím, že jsme to zvládly, byly jsme při tom.

Velice oblíbená jsou naše posezení během roku, kde se sejdeme i s těmi, které již pravidelně necvičí. Diskutujeme o současných akcích, vzpomínáme na minulé krásné okamžiky, zazpíváme si.

V létě o prázdninách chodíme na výlety, na které přibíráme vnoučata. Poznáváme krásy našeho okolí, přírody i památek. To vše přispívá k utužení zdraví tělesného i povzbuzení ducha. Jedenkrát za rok uskutečníme plavecký den pro žáky zvláštních škol z Jeseníku a Vlčic. Tato akce je velmi oblíbená, neboť děti se mnohdy na bazén jinak vůbec nedostanou.

Stále pilně cvičíme a chystáme se na další setkání Sokolů.

Zdeňka Lukešová, starosta
zdeluky@seznam.cz

Slet v roce 2006, cvičení Slet 2000, cvičení Slet v roce 2006
Z plaveckých závodů... Slet v roce 2012.