Svaz vodáků ČR – Klub vodáků Jeseník

Oddíl vodní turistiky byl oficiálně založen v roce 1985 při TJ Lokomotiva Lipová-lázně. Ale jeho počátky sahají hlouběji do minulosti, což dokládá i zlatá medaile na mistrovství světa ve vodním slalomu v roce 1967, kterou získala jesenická rodačka Jarka Krčálová. V osmdesátých letech má oddíl kolem třiceti členů. V té době také světlo světa spatřují tradiční Vodácké putovní tábory. V roce 1996 se TJ Lokomotiva Lipová-lázně rozpadá a veškeré aktivity Oddílu vodní turistiky přechází na Klub vodáků Jeseník. V říjnu 2005 klub otvírá svoji loděnici na břehu Staříče.

V současné době klub disponuje takovým množstvím lodí, že se zápůjčkou od jesenické partnerské organizace je schopen pokrýt celý zájezd (putovní tábor). Vlastní především plastové turistické lodě, na sjíždění prudších toků má k dispozici i řadu gumových lodí typu Baraka i jiných. Pro výcvik má k zapůjčení i lodě různých tvarů a typů (laminátové i plastové). Vodácký materiál doplňuje patřičné množství plastových pádel, vhodné vesty a přilby. Pro zajištění táborů disponuje vybavením pro táboření a přípravu stravy, přívěsným vozíkem za auto a vlekem za autobus.

Členové klubu mají spoustu vodáckých sportovních aktivit, pravidelně zvyšují svou kvalifikaci instruktorskými a cvičitelskými kurzy. Klub vedle putovních táborů nabízí svým členům, ale i veřejnosti, účast na řadě zájezdů a táborů (Dunajec, Bialka, Morava, Salza, Enns, české řeky atd.). Kromě těchto „hromadných“ akcí jezdí členové klubu po celé republice na různé sjezdy potoků a říček při vypouštění nádrží, navštěvují cvičební slalomové kanály (v ČR i cizině) a pouští se do sjezdu divokých řek doma i v cizině – Rakousko, Slovinsko, Francie, Španělsko, Norsko. Zimní příprava probíhá již několik let na krytém bazénu v České Vsi, kde si nejen udržují kondici, ale učí se a zdokonalují již zvládnutý eskymácký obrat a na stále se vyvíjejícím materiálu se snaží zvládat i různé prvky vodáckého rodea. S finančním zvládnutím aktivit pomáhají formou dotací na akce Město Jeseník, formou darů CAMPA-NET, a.s., Ondřejovická strojírna s.r.o. a další.

V současné době tvoří členskou základnu až 90 členů, z toho je zhruba třetina dětí a mládeže.

Svaz vodáků ČR – Klub vodáků Jeseník Svaz vodáků ČR – Klub vodáků Jeseník

Více se o klubu dozvíte na: www.kvjesenik.com