Ocenění občanů a počinů u příležitosti oslav 750 let města

Ocenění občanů a počinů u příležitosti oslav 750 let města

Město Jeseník, u příležitosti výročí 750 let od první písemné zmínky o Jeseníku, ocenilo významné osobnosti a počiny. Slavnostní předání ocenění proběhlo během zářijových oslav města. Ocenění bylo udělováno za mimořádný přínos související s rozvojem a prezentací  města v oblasti: podnikatelské a hospodářské / kulturní, sportovní a společenské / přírodních věd, architektury a urbanismu / žurnalistiky, publicistiky a rozvoji zahraničních vztahů. Oceněné, na základě splněných kritérií, vybrala na svém červnovém jednání Rada města Jeseníku.

Ocenění občané/počiny:
Slavnostní galavečer a medailonky oceněných na YouTube.

MIROSLAV HRDLIČKA (15.07.1952)

Miroslav Hrdlička stál u počátků rozvoje kultury v Jeseníku spojenými s rekonstrukcí tzv. Katovny a působením Klubu mladých v tomto objektu. Zasloužil se o rozvoj hudební scény na Jesenicku, památná je přehlídka Divadla jednoho herce, založil country festival Jesenický nugget, spolupracoval na rozvoji Mezinárodní Schubertovy soutěže, atd. Od počátků Městských kulturních zařízení Jeseník pracoval v jeho čele jako ředitel, kde skloubil svůj koníček se svým pracovním životem. Nyní, již jako penzista, se stále aktivně podílí na pořádání místních kulturních akcí.

FRANTIŠEK SURMÍK (07.04.1939)

Člen či host desítek hudebních těles (Orchestr G. Broma, Hradišťan, Orchestr Čs. televize, atd.), organizátor a moderátor kulturních akcí, festivalů u nás i v zahraničí, spoluzakladatel Mezinárodního festivalu dechových hudeb, zakladatel myšlenky pravidelných koncertů žáků ZUŠ Jeseník v hale Sanatoria Priessnitz a především člověk, který pro kulturu žije celým svým srdcem. Již jeho téměř padesátileté působení v kultuře na Jesenicku z něj udělalo místní legendu, která je jedním z hlavních důvodů, proč se vrací lázeňští hosté do Jeseníku.

JAROMÍR ŠVEJDÍK (14.10.1963)

Jaromír Švejdík je zpěvákem a textařem nejslavnější jesenické kapely Priessnitz a pražské kapely Umakart. Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel, spolupracoval také na zfilmování tohoto námětu, který se odehrává v Jeseníkách, složil k němu píseň Půlnoční, kterou nazpíval Václav Neckář. Dalším úspěšným komiksem je např. Zátopek: ...když nemůžeš, tak přidej!, pojednávající o této sportovní legendě. Je také autorem storyboardů k filmům jako je Jedna ruka netleská či Samotáři.

ING. LADISLAV CHMELAŘ (10.07.1932 – 04.02.2006)

Ladislav Chmelař byl ředitelem Rudných dolů Jeseník od února 1966 do října 1989. Z provinčního podniku dokázal vybudovat jeden z nejvýznamnějších podniků v celém Československu, který zaměstnával přes pět tisíc pracovníků, a to vše jako nestraník. Jesenicko tak lákalo množstvím pracovních příležitostí a obyvatel města i okolí přibývalo. Ze své pozice také podporoval rozvoj Jesenicka i v dalších oblastech - podílel se na modernizaci nemocnice, stavbě škol, financování kultury, výstavbě nových bytů, sociálních programech a podpoře vzdělávání.

ING. CYRIL SVOZIL (20.07.1954)

Cyril Svozil začal podnikat na Jesenicku v roce 1990 v oboru výroby elektrického vytápění. Od nuly dokázal vybudovat firmu, která v dnešní době rozšířila své výrobní působení do dalších pěti evropských zemí a exportuje zboží do více než padesáti států světa s obratem přes miliardu korun. Firma Fenix se nyní zabývá především výrobou energeticky soběstačných domů a kompletního sortimentu elektrického vytápění (topné rohože a kabely, sálavé panely, atd.). Cyril Svozil a jeho Fenix se řídí výstižným krédem: „Žij tak, abys každý večer mohl beze studu pohlédnout sám sobě do tváře.“

MUDr. ZDENĚK NEŽÁDAL (01.09.1945)

Doktor Zdeněk Nežádal zasvětil celý svůj život práci pro jesenickou nemocnici. Za vysoce profesní a lidský přístup jej oceňují jak odborní kolegové, tak pacienti. Do jesenické nemocnice nastoupil po studiu medicíny v Brně v roce 1969, a to na chirurgické oddělení, v roce 1985 byl jmenován primářem, kterým byl až do roku 2006. Poté pracoval jako posudkový lékař OSSZ Jeseník, po pěti letech se ale znovu vrátil do jesenické nemocnice, na chirurgii, kde dodnes pracuje jako sekundární lékař. Je zcela jistě vzorem pro mladé přicházející lékaře.

KVĚTOSLAV ŽALČÍK (14.04.1961)

Květoslav Žalčík se od útlého věku věnoval běžeckému lyžování, kterému jsou Jeseníky přímo zaslíbené. Přes všechny své úspěchy jako závodník zanechal největší stopu ve svém sportu jako trenér a manažer. Působil u reprezentace jako trenér, manažer či vedoucí servisu. S běžeckým lyžováním procestoval celý svět, byl u výrazných úspěchů a medailí tohoto sportu na mistrovstvích světa i olympijských hrách. Po návratu do Jeseníku se opět aktivně věnuje mládeži jako vedoucí trenér sportovního gymnázia v Jeseníku.

MEZINÁRODNÍ SCHUBERTOVA SOUTĚŽ (1978)

První ročník této klavírní soutěže se uskutečnil v roce 1978 a od té doby si získal velké mezinárodní renomé. Soutěže se účastní špičkoví klavíristé jak z Evropy, tak z celého světa. Letošního, již dvaadvacátého ročníku, se účastnili např. Korejci, Číňané, Rusové, Srbové. Součástí soutěže je také mezinárodní porota, kterou tvoří významní hudební pedagogové a špičkoví klavíristé ze všech sousedních států České republiky. Nosnou myšlenkou, proč by měla být soutěž právě v Jeseníku, je fakt, že rodiče světového hudebního genia Franze Schuberta měli kořeny na Jesenicku.

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA JESENÍK (1948)

Historie ZUŠ Jeseník se začala psát v roce 1948, od té doby je pevnou součástí kulturní scény na Jesenicku. V rámci ZUŠ působí tělesa (dechový, smyčcový a kytarový orchestr, pěvecké sbory, Jesflet, atd.), která jsou oceňována i v zahraničí. Škola vychovala také mnoho talentů, které přerostly hranice nejen regionu, ale také republiky. Většina žáků ale prožila v rámci ZUŠ své každodenní vyučovací hodiny, soustředění a zájezdy, které jim daly spoustu krásných chvil a nových kamarádů. A to je nakonec to nejdůležitější.

Ke stažení