BÁŇ SE VRÁTILA NA VĚŽ RADNICE

08. 11. 2017
BÁŇ SE VRÁTILA NA VĚŽ RADNICE

Po 43 dnech se vrátila makovice radniční věže zpět na své místo. Kromě původních artefaktů obsahuje předměty ze současnosti.

„Do báně jsme vložili například sadu oběhových mincí z roku 2017, pamětní minci s odznakem připomínající 750 let Jeseníku a pamětní zápis. Nechybí ani listina s podpisy osobností, které byly oceněny u příležitosti letošního výročí města,“ vyjmenoval starosta Jeseníku Adam Kalous. Jak dále poznamenal, do nově zhotoveného pouzdra byla vložena také pětitisícová bankovka. „V příštím roce slavíme 100 let od založení republiky, proto jsme tam pro další generace zanechali tuto bankovku s podobiznou Masaryka jako památku na výjimečného člověka, který stál u zrodu Československa,“ vysvětlil starosta.  Soudobý tisk včetně městského zpravodaje Naše město pak doplnily obsah nové schránky.

Pozlacená báň, která je od včerejška už opět na svém místě, obsahuje celkem tři pouzdra, původní měděné z roku 1976 a dvě nová. V prvním z nich jsou předměty ze současnosti a ve druhém pak artefakty ze dvou skleněných nádob, které byly vyňaty 25. září po sundání makovice. „Toto pouzdro obsahuje předměty, které byly v dobrém stavu včetně malého zinkového pouzdra z roku 1826,“ řekl Květoslav Growka ze Státního okresního archivu Jeseník. Bankovky nebo mince, jež byly napadeny plísní nebo korozí a půjdou zachránit pak skončí ve Vlastivědném muzeu Jesenicka.

Sundání radniční báně a její opětovné nasazení proběhlo u příležitosti 750 let města Jeseníku.